27.09 -Wernisaż wystawy wyrobów emalierskich OFNE w Olkuszu oraz prac plastycznych dzieci i młodzieży inspirowanych tymi wyrobami. Prace przygotowane pod kierunkiem pani Wioletty Saroty- Stach w Ognisku Artystycznym Żaczek. Projekt zrealizowano przy wsparciu Burmistrza MiG Olkusz.
Warsztaty plastyczno-ceramiczne pt. „Nie tylko garnki lepią” zostały zrealizowane w pracowni plastycznej Ogniska Artystycznego „Żaczek”w Olkuszu.
Przygotowałam i prowadziłam je ja. Wzięło w nich udział chyba 28 osób/ dzieci i młodzież/, którzy podjęli próbę zmierzenia się z tematem.
Celem tych działań, w założeniu, było stworzenie płaszczyzny porozumienia międzypokoleniowego, przytulenie się do świata naszych rodziców i dziadków, zaznajomienie z działalnością emalierni OFNE oraz rozwijanie twórczości plastycznej naszych najmłodszych. Inspiracją do pracy stały się oryginalne obiekty emalierskie, amfory i patery, pochodzące z Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych, niezaprzeczalnie charakterystyczny element dziedzictwa kulturowego regionu.
Uczestnicy zaproszeni do działań, zostali przygotowani do zajęć merytorycznie, a następnie przystąpili do tworzenia własnych dzieł, wykorzystując różnorodne techniki i materiały. Tak więc użyliśmy materiałów recyklingowych, ceramicznych, plastiku, gipsu, farb, kleju czy taśmy klejącej. Dzieci zrozumiały jak zastosować poszczególne produkty i stworzyć własną interpretację obserwowanego przedmiotu. Oparliśmy się w naszej pracy o malarstwo, ceramikę, rękodzieło a nawet podstawy odlewnictwa. Dzięki temu, nawiązując do lokalnej historii, skorzystaliśmy z możliwości poszukiwania własnych dróg twórczych.
Wynikiem działań warsztatowych są barwne, pięknie malowane i od podstaw stworzone przedmioty – papierowe, plastikowe, ceramiczne patery oraz recyklingowe amfory naturalnych rozmiarów.
Opracowała Wioletta Sarota – Stach
Sztuka emalią malowana
Prawie sto wielobarwnych emaliowanych wyrobów artystycznych, czyli amfor, pater i obrazów, a także inspirowanych nimi prac plastycznych i ceramicznych wykonanych przez dzieci zostało zaprezentowanych na wystawie w Klubie Osiedlowym Przyjaźń w Olkuszu. Wystawa, której wernisaż odbył się w miniony piątek (27.09) była zwieńczeniem projektu „Nie tylko garnki lepią” realizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich” oraz Ognisko Artystyczne „Żaczek” w Olkuszu przy wsparciu Gminy Olkusz.
Od lat 60. tych XX wieku w Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych, poza produkowanymi tam wyrobami, były wytwarzane przedmioty sztuki użytkowej, czyli wspomniane amfory i patery zdobione w abstrakcyjne wzory przez plastyków zatrudnionych w fabryce. Nie trafiały do sprzedaży, lecz stanowiły upominki dla gości odwiedzających Olkusz, a także dla pracowników fabryki. Są swego rodzaju unikatem i nie były nigdy publicznie wystawiane. Udało się je zebrać i pokazać dzięki prawie dwudziestu mieszkańcom Olkusza, którzy wypożyczyli na wystawę swoje prywatne kolekcje. To właśnie im, a także wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji projektu dziękowała Bogusława Sypień, prezes Stowarzyszenia na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej Wszyscy dla Wszystkich w Olkuszu.
Krótko o historii olkuskiej fabryki oraz wykonywanych tam przedmiotach sztuki użytkowej mówił olkuski historyk Jacek Sypień, który podkreślał, że są one ciekawym i unikatowym przykładem sztuki abstrakcyjnej w formie emalierskiej. Szczegóły tworzenia tych dzieł przybliżył Jacek Majcherkiewicz, poeta i malarz, który jako pracownik OFNE zajmował się m.in. wytwarzaniem przedmiotów sztuki użytkowej.
O tym, jak przebiegały warsztaty artystyczne, których uczestnicy tworzyli plastyczne i ceramiczne dzieła inspirowane emaliowanymi paterami i amforami opowiadała Wioletta Sarota Stach – instruktor plastyki w Ognisku Artystycznym Żaczek. Potem olkuska poetka Irena Włodarczyk opowiedziała niezwykłą historię wykonanego na blasze obrazu autorstwa Janusza Czerniaka, jaki znalazła na śmietniku. Przeczytała także swój wiersz inspirowany historią olkuskiej fabryki.
W kolejnym punkcie spotkania prezes Stowarzyszenia Bogusława Sypień zaprosiła uczestników wystawy na koncert oraz zachęciła do zabierania bezpłatnych kalendarzy ściennych ilustrowanych fotografiami emaliowanych amfor i pater, a także współczesnych prac plastycznych, jakie zostały wydane w ramach projektu. Wystawę zaaranżowaną przez Olgę Śladowską ze Stowarzyszenia Wszyscy dla Wszystkich oraz Wiolettę Sarotę – Stach można oglądać do końca października.
Drugą część spotkania wypełniła muzyczna uczta, czyli koncert grupy wokalno – instrumentalnej pod kierunkiem Franciszka Dudka, która działa w klubie Przyjaźń. Znane i lubiane piosenki z kręgu „Krainy łagodności” wykonywali: Franciszek Dudek (gitara, wokal, harmonijka), Zbigniew Specjał (bas), Przemysław Arnold (gitara), Dawid Stachowicz (gitara) oraz wokalistki: Patrycja Krymula, Jagoda Wojdyła, Natalia Tomczyk i Olga Berkowicz.
Opracował Jacek Sypień