Przedszkolaki z „Ósemki” poznają Pakuskę

By | 23 listopada 2020

Przedszkolaki z „Ósemki” poznają Pakuskę

Mimo niezwykłej sytuacji związanej z pandemią nasze stowarzyszenie zrealizowało ciekawy projekt we współpracy z Przedszkolem nr 8 im. Jana Brzechwy w Olkuszu. Celem projektu realizowanego na zlecenie władz miasta było zaprezentowanie lokalnej społeczności efektów modernizacji budynku przedszkola, a także dobra zabawa dla samych przedszkolaków.

przedszkole_kafel

Projekt, jaki realizowało nasze stowarzyszenie składał się z dwóch działań. Pierwszym był konkurs plastyczny „Moje przedszkole, moje osiedle” dla przedszkolaków. Zadaniem uczestników było wykonanie prac plastycznych pokazujących efekty modernizacji budynku przedszkola. W konkursie wzięło udział prawie 50 dzieciaków. Nagrody i wyróżnienia zdobyli: Milena Kasperska i Antonina Rawicka (I miejsce), Kalina Siwiecka, Piotr Środula (II miejsce), Krzysztof Ćwik, Maja Dobrowolska, Zofia Jeleń (III miejsce), Maja Możdżeń, Lena Szkółka, Anna Paprotska (wyróżnienia). Wszyscy uczestnicy konkursu dostali dyplomy, zestawy kredek oraz drobne upominki, w tym książeczki z legendami o Olkuszu. Dla wszystkich przedszkolaków został przygotowany słodki poczęstunek.

Z racji na ograniczenia związane z pandemią, wystawa prac przedszkolaków miała niezwykły charakter. Wszystkie rysunki dzieci zostały wystawione w witrynach sklepów i punktów usługowych na terenie osiedla Pakuska, gdzie mogą ją oglądać przechodnie. Prace uczestników konkursu były też prezentowane w witrynach Klub Osiedlowego „Przyjaźń”. Niestety była to ostatnia wystawa, jaką nasze stowarzyszenie zrealizowało w klubie, który prowadziliśmy od 2010 roku. Po zakończeniu tej ulicznej wystawy prace dzieci zostaną pokazane na wystawie w przedszkolu.

Drugim działaniem zrealizowanym w ramach projektu była Rodzinna Gra Miejska „Nasza Pakuska” dla podopiecznych  przedszkola. Jej głównym celem było zachęcenie dzieci do poznania swojego osiedla. Wszystkie przedszkolaki dostały specjalnie opracowaną na tę okazję kartę gry terenowej z mapką. Jednak z racji na ograniczenia związane z pandemią nie mogliśmy zorganizować wspólnego spaceru po osiedlu i te działania odbywały się indywidualnie. Dzieci podczas spaceru z rodzicami miały okazję poznać swoje osiedle, dowiedzieć się, kim byli patroni ulic, gdzie mieszczą się lokalne instytucje, ale także zobaczyć efekty prac prowadzonych na terenie osiedla. Działania były realizowane przez członków naszego Stowarzyszenia „Wszyscy dla wszystkich”, wolontariuszy, a także nauczycieli przedszkola przy wsparciu olkuskiego magistratu.

Warto dodać, że celem projektu realizowanego przez nasze stowarzyszenie było zaprezentowanie w ciekawy sposób lokalnej społeczności efektów modernizacji budynku Przedszkola Nr 8 wraz z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Sama inwestycja była prowadzona na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Realizacja projektu zbiegła się w czasie z jubileuszem 40-lecia istnienia przedszkola.

przedszkole_konkurs przedszkole_konkurs_1 przedszkole_konkurs_3 przedszkole_wycieczka przedszkole_wystawa wystawa_1