Warsztaty historyczne w bazylice św. Andrzeja Apostoła

przez | 19 października 2021

Poznają skarby olkuskiej bazyliki

skarby_bazyliki (1)
Prawie stu uczniów z siedmiu olkuskich szkół bierze udział w projekcie „Skarby Bazyliki pw. św. Andrzeja Apostoła”, jaki realizuje olkuskie stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich”.
Projekt składa się z dwóch części. Pierwszą są warsztaty dla uczniów olkuskich szkół podstawowych i średnich, które mają na celu pogłębienie wiedzy o historii i sztuce, a także umiejętności z zakresu plastyki, fotografiki i literatury. Warsztaty inaugurujące projekt odbyły się 29 września w zabytkowej bazylice św. Andrzeja w Olkuszu. Wzięło w nich udział niemal 70 uczniów z pięciu olkuskich szkół. Uczestników warsztatów powitali Bogusława Sypień – prezes stowarzyszenia „Wszyscy dla wszystkich”, wiceprezes Barbara Orkisz, a także Lidia Kalecińska – prezes Stowarzyszenia na rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Barbara Stanek – prezes olkuskiego oddziału PTTK.

skarby_bazyliki (2) – Lubię porównywać nasz projekt do oglądania dwóch cennych sznurów pereł. Jeden to olkuska Bazylika z jej cennymi zabytkami. Drugi sznur to młodzież biorąca udział w projekcie. Zdolna, twórcza i zainteresowana tym, co się jej prezentuje. Trzeci sznur zaczynają tworzyć współpracujący z nami historycy, przewodnicy, artyści, poeci i plastycy. Bardzo zaangażowanie podchodzą do pracy z młodzieżą. To nie jest zwykła szkolna wycieczka, to spotkanie pokoleń o tych samych zainteresowaniach. – mówi Barbara Orkisz, która w latach 2006 – 2018 organizowała doroczne konkursy „Dzieło Hansa Hummla w poezji i plastyce”.
Podczas warsztatów w olkuskiej bazylice prowadzonych przez organistę Macieja Semlę, artystę plastyka Stanisława Wywioła oraz przewodników Barbarę Stanek, Waldemara Krawczyka i Jadwigę Grabowską młodzież miała okazję poznać najważniejsze zabytki olkuskiej bazyliki, a zwłaszcza niezwykłe organy Hansa Hummla. Kolejny etap projektu, to warsztaty podnoszące kompetencje z różnych dziedzin sztuki, czyli warsztaty plastyczne, fotograficzne i filmowe oraz literackie. W ramach projektu zostaną zrealizowane i udostępnione w internecie filmy, w których zostaną zaprezentowane poszczególne zagadnienia warsztatowe. W oparciu o filmy nauczyciele będą mogli przeprowadzić z uczniami zajęcia w formule online.

skarby_bazyliki (3)Kolejny etap projektu to konkurs „Dzieło Hansa Hummla w sztuce i literaturze” w kategoriach: proza, poezja, prace plastyczne, fotografia i film (prezentacja multimedialna). Finałem projektu będzie wystawa prac plastycznych i fotograficznych laureatów, prezentacja utworów literackich i filmowych, wręczenie nagród i koncert muzyczny. Spotkanie podsumowujące projekt odbędzie się w klubie osiedlowym „Przyjaźń” w Olkuszu, jaki jest prowadzony przez stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich”. Zostanie także wydany kalendarz ścienny na 2022 rok ilustrowany pracami laureatów. Zostanie on rozdany laureatom i uczestnikom konkursu oraz przekazany do bibliotek w powiecie olkuskim.

Projekt pt. „Warsztaty edukacyjne Skarby Bazyliki pw. św. Andrzeja Apostoła” jest realizowany przez stowarzyszenie na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej „Wszyscy dla wszystkich” w ramach konkursu „Małopolska! Postaw na edukację!” ogłoszonego przez Województwo Małopolskie.